آسیب موتور : قبل از اینکه موتور به تدریج خراب شود و دیر شود باید به تعمیر آن بپردازید.

آسیب موتور : قبل از اینکه موتور به تدریج خراب شود و دیر شود باید به تعمیر آن بپردازید.

  • 11 خرداد 1402
  • 0 نظر
  • admin

آسیب موتور برای همه رانندگان بدون شک ناراحت کننده است. زمانی که موتور خودروی شما در حال آسیب دیدن است، تشخیص یا توجه به این مشکل واقعا سخت است. دلیل دیگر این است که علائم این موضوع را نادیده می گیریم. با این حال، همه چیز را می توان از هشدارهای آشکارفهمید. در این مقاله، برخی از این نشانه‌ها را برای آسیب‌دیدگی موتور فهرست می‌کنیم تا رانندگان بتوانند بفهمند که نشانه های موتور اسیب دیده چیست.

آسیب موتور

تعریف آسیب موتور

موتور قلب وسیله نقلیه است و به ماشین قدرت لازم را برای عملکرد صحیح  را می دهد. موتور پیش از آسیب دیدن کامل، نشانه هایی از خراب شدن تدریجی را نشان می دهد. باید از چنین علائم آسیب موتور آگاه بود.

اگر موتور آسیب دیده باشد، به طور قابل توجهی بر عملکرد ماشین تأثیر می گذارد. خوشبختانه، می توان با تشخیص سریع مشکلات موتور در زمان و هزینه صرفه جویی کرد.قبل از اینکه آسیب بیشتری به وسیله نقلیه وارد شود.

علائم رایج آسیب احتمالی موتور

موتور بد کار می کند

اولین و مهمترین نشانه آسیب احتمالی موتور این است که موتور به طور مداوم یا نا منظم کار می کند. برای فهمیدن این موضوع، صاحبان خودرو باید در هنگام رانندگی با صدای عادی خودرو آشنا باشند. بنابراین اگر هنگام کار ماشین شما مشکلی پیش آمد، می توانید فوراً از صدای خودرو متوجه شوید که موتور مشکل دارد. اگر خودرو ناهماهنگ کار می‌کند، به این دلیل است که موتور می‌لرزد، قدرت خود را از دست می‌دهد و با بالا رفتن دورها ریپ می‌زند.

چند راه حل رایج برای این موضوع پیشنهاد می کنیم. اول از همه، باید کویل های جرقه زنی شما را تست کنند و در صورت بروز مشکل، بایدآنها را تعویضکنید دوم ، شما باید شمع ها را تعویض کنید. آنها مسائل مربوط به موتور آسیب دیده است. سوم ، ما باید فشار سوخت را نیز بررسی کنیم. چهارم ،صاحبان خودرو باید جریان سنج هوا را تمیز کنند. اگر چیزی داخل آن چسبیده باشد، موتور ممکن است سخت کار کند. آخر از همه، رانندگان می توانند موتور را تنظیم کنند.

تمیز کردن چرم صندلی ماشین
:پیشنهاد

تکه های روغن زیر خودرو

علامت بعدی که می توان مشاهده کرد، گودال های روغن در زیر ماشین شما است. در بیشتر موارد، این نتیجه نشتی در موتور شماست. هنگامی که روغن تمام می شود، اصطکاک بیشتری ایجاد می شود و باعث گرمای اضافی می شود که باعث نشت روغن می شود.اضافه کاری موتور باعث آسیب به قطعات موتور می شود.

چراغ چک موتور روشن می شود

یکی دیگر از نشانه های رایج که همیشه می توانیم بگوییم چراغ چک موتور است. تنها راهی که خودرو شما می تواند به صورت بصری به صاحبان خود هشدار دهد، چراغ های هشدار داشبورد است. به لطف OBD (که به عنوان سیستم تشخیصی روی برد شناخته می شود)، صاحبان خودرو می توانند این مشکل را تشخیص دهند. بنابراین اگر CEL شما (که به عنوان چراغ چک موتور شناخته می شود) چشمک می زند، آن را نادیده نگیرید.به طور دقیق تر، اگر رانندگان هشدار را نادیده بگیرند، موتور ممکن است بعدا آسیب ببیند و همین وضع برای سایر قطعات خودرو اتفاق می افتد.

برای رفع این مشکل، باید عواملی را که می‌توانند چراغ هشدار موتور چک را فعال کنند، بشناسیم. اولین عامل سنسور جریان هوا است و راه درست برای رفع آن تعویض آن است. عامل دوم شمع های آسیب دیده است. این شمع های فرسوده باعث اشتعال موتور می شوند که چراغ هشدار موتور چک را نیز روشن می کند. موضوع سوم کاتالیزور خراب است که آن هم باید تعویض شود. همچنین می تواند سنسور باشد. برای انجام  دقیق تر، این کار می توان سنسورهای اکسیژن یا سنسورهای الکترونیکی را بررسی کرد. صاحبان خودرو می توانند به راحتی با تغییر سنسورها این مشکل را برطرف کنند. با این حال، شایع ترین دلیل این است که درپوش بنزین به اندازه کافی سفت نیست.

بوی زیر

اگر بوی بدی از داخل وسیله نقلیه خود احساس کردید، آن را نادیده نگیرید و انتظار داشته باشید که از بین برود. بوی گازهای خروجی خودرو هرگز نباید از داخل خودرو مشهود باشد. اگر بوی قوی اگزوز دارید این مشکل است. در کنار آن، هر بوی عجیب دیگری یا دود موتور می تواند هشدار دهنده آسیب موتور باشد.

مصرف بنزین خودرو بیشتر از حد معمول است

خودروی شما بیش از حد معمول بنزین مصرف می کند یکی از نشانه هایی است که نشان می دهد خودروی شما دچار آسیب موتور شده است.

به طور معمول، همانطور که در بالا ذکر کردیم، یک سنسور اکسیژن بد ،چراغ چک موتور را روشن می کند. کارشناسان خودرو می توانند با نگاه کردن به دو کد معیوب P0135 و P0138 در خواننده OBD-II متوجه این مشکل شوند. این تنها راه برای تشخیص خرابی سنسور O2 است. اگر خواننده ندارید، باید مسافت پیموده شده در حال کاهش گاز را بررسی کنید تا مشکل را تشخیص دهید.

اگر میدانید که مصرف سوخت در حال افزایش است، می توانید مطمئن باشید که موتور شما آسیب دیده است. برای صرفه جویی در دراز مدت بهتر است آن را توسط یک متخصص خودرو بررسی و حل کنید.

صداهای عجیب از زیر کاپوت

در آخر، ما باید بررسی کنیم که آیا خودروی شما صدای تق تق از کاپوت می آید یا خیر. این یکی از مهمترین علائم آسیب موتور است. به غیر از صدای تق تق، باید به صدای خش خش، ترکیدن، ضربات معکوس و تف کردن از اگزوز توجه کنید. اگر پیستون ها، بلبرینگ ها یا هر جزء متحرک شما فرسوده و پاره شود، این صدا ها شنیده میشود.

در مواقعی که این نوع صدای تق تق را می شنوید، باید در اسرع وقت وسیله نقلیه خود را نزد مکانیک ببرید. نادیده گرفتن این موضوع باعث آسیب بیشتر به خودرو یا خراب شدن وسیله نقلیه شما در جاده می شود. البته هزینه تعمیر بسیار گرانتر خواهد بود.

علل کاهش قدرت موتور

علامت بعدی که در هنگام آسیب دیدن موتور شما می توانیم پیدا کنیم این است که قدرت موتور کاهش پیدا میکند.معمولاً می‌توانیم چهار مورد را بیان کنیم که به قدرت موتور مربوط می‌شود، و اگر آن را نادیده بگیریم، ممکن است مشکلات مربوط به یکی از این چهار عامل باشد:

سوخت

اولین چیزی که باید بررسی کنیم سوخت انژکتورهای سوخت است. اگر گرفتگی داشته باشد، احتمال ایجاد مشکل زیاد است. وقتی به سوخت اشاره می کنیم، نمی توانیم پمپ های سوخت را فراموش کنیم. در واقع، پمپ بنزین فرسوده یک مشکل جدی است.

هوا

مورد دوم فیلتر هوای کثیف است. همانطور که همه ما می دانیم، برای تولید نیروی موتور به هوا نیاز داریم و اگر با خاک و زباله مسدود شود، ممکن است قدرت موتورکاهش پیدا کند. صاحبان خودرو باید آنها را تمیز یا تعویض کنند تا این مشکل برطرف شود.

جرقه

شمع های آلوده مشکل دیگری است که ممکن است با آن مواجه شویم. به طور دقیق تر، این قطعات خودرو در طول زمان رسوب ایجاد می کند و ممکن است باعث کاهش قدرت می شود. علاوه بر این، رسوبات کربن را روی پیستون پیدا کنیم که باعث آسیب دیدن موتور می شود. به طور دقیق تر، این موارد باعث ایجاد نقاط داغ و ضربه زدن به موتور می شود. در نهایت، موتور وقتی با سرعت بالا حرکت می کنید، قدرت را از دست می دهد، متوقف می شود و می لرزد.

فشرده سازی

آخرین کاری که باید انجام دهیم این است که فشرده سازی را بررسی کنیم. با این حال، این یک موضوع سخت و اساسی است که نیاز به کمک متخصصان دارد. بنابراین اگر در سه فاکتور اول مشکلی پیدا نکردید، توصیه ما این است که وسیله نقلیه خود را به مکانیک ببرید. یک چیز منجر به چیز دیگری می شود، رسوبات کربن روی صندلی ها و سوپاپ ها گیر کرده و جمع می شوند و از بسته شدن صحیح آن جلوگیری می کنند. این امر باعث خروج هوا در ضربه فشرده شده و کاهش نسبت تراکم می شود.

نتیجه

ما اکنون تعریف، علائم و همچنین علل آسیب موتور رابررسی کردیم. در پایان، مالکان خودرو باید از همه این موارد آگاه باشند تا بتوانند وضعیت خودروهای آنها عادی است. اگر مشکلی وجود دارد، بسیار مهم است که فوراً آن را بررسی کنید.

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط

آیا دوربین عقب خودرو به عنوان یک دوربین پشتیبان کافی است؟

این روزها داشتن دوربین عقب خودرو بسیار رایج است. هدف اصلی آن تهیه فیلم ویدئویی در صورت وقوع تصادف است. […]

3 مشکل رایج مربوط به سیستم سوخت

✍ همانطور که همه ما می دانیم، سیستم سوخت بخشی مهم از خودرو است. بدون سوخت، خودروها نمی توانند حرکت […]

جمع شدن رسوبات کربن بر روی سوپاپ ها در موتور ماشین دلایل و نحوه تعمیر

✍ ترکیب گرما، اکسیژن، فشار و هر نوع سوخت (حتی هیزم شومینه شما) رسوبات کربن را ایجاد می کند. یک […]

نحوه تعمیر درب خودرویی که به درستی بسته نمی شود

امروزه درب‌های خودرو یکی از بخش‌های ضروری صنعت خودرو هستند. در واقع، بسیاری از رانندگان انتظار دارند که درهای خودروی […]

پوشش تفلون در مقابل سرامیک: کدام گزینه را برای خودرو انتخاب کنیم؟

✍ انتخاب روکش مناسب برای خودروی خود تصمیمی است که در مقطعی باید اتخاذ کنید. دو گزینه پوشش محبوبی که […]

عیب یابی و تعویض پمپ های سوخت مکانیکی

خودروهای کلاسیک با داشتن پمپ های سوخت مکانیکی استاندارد، قابل اعتماد هستند. بدون شک پمپ سوخت مکانیکی یکی از شناخته […]

چگونه در ماشین دستی سریعتر شتاب بگیریم؟

☜ گیربکس خودرو نیروی موتور را به چرخ ها منتقل می کند. دارای دنده های مختلفی برای انجام کارهای افزایش و […]

آیا باتری خودرو در اثر خاموش ماندن از بین می رود؟

آیا باتری ماشین در اثرخاموش ماندن از بین می رود؟ بله می شود. اغلب پیش می آید که بعد از […]

دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه