آیا می توانم لاستیک های بزرگتر را روی ماشینم بگذارم؟ + راهنمای بهترین لاستیک ها✔

آیا می توانم لاستیک های بزرگتر را روی ماشینم بگذارم؟

  • 7 آذر 1401
  • 0 نظر
  • admin

✎ برای اینکه خودرو در مقایسه با رانندگانی که اغلب پول بیشتری را صرف ارتقای چرخ‌ها و لاستیک‌ها می‌کنند، اسپرت‌تر و چشم‌گیرتر به نظر برسد… لاستیک‌های بزرگ‌تر کشش بیشتری می‌دهند، به ظاهر خودرو می‌افزایند و همچنین به کاهش هزینه‌های کوچک کمک می‌کنند که برخی از لاستیک‌های اصلی نمی‌توانند انجام دهند. با این حال، اگر تغییر اندازه تایرها پارامتر چرخ را طبق گفته سازندگان تضمین نکند، ضرر آن بیشتر از مزیت خواهد بود. آیا می توانم لاستیک های بزرگتر را روی ماشینم بگذارم؟ مقاله را دنبال کنید!

سایز بزرگتر و افزایش قطر: تفاوت چیست؟

لاستیک اغلب نقش انتقال کشش را ایفا می کند تا به حرکت وسیله نقلیه کمک کند و هنگام ترمزگیری سرعت را بگیرد، بنابراین باید از چسبندگی اطمینان حاصل کند. علاوه بر این، این نیز بخشی از سیستم تعلیق خودرو است، همچنین میرایی را نیز بر عهده می گیرد، بنابراین باید خاصیت ارتجاعی نیز داشته باشد. تعویض لاستیک نه تنها بر عملکرد خودرو تأثیر می گذارد بلکه از تصادفات نیز جلوگیری می کند. قبل از تعویض لاستیک های خود، ما فکر می کنیم که باید گزینه های موجود برای نحوه تعویض لاستک وسیله نقلیه خود را بدانید. هنگامی که می خواهید چرخ ها و لاستیک های خود را ارتقا دهید، دو گزینه وجود دارد: سایز بزرگتر و افزایش قطر.

سایز بزرگتر

سایز بزرگتر یک روند محبوب در بین علاقه مندان به خودرو است. این با فرآیند ارتقاء چرخ‌های خودرو شما با چرخ‌های بزرگتر همراه با حفظ قطر اصلی تایر تجهیزات اصلی (OE) همراه است. خبر خوب این است: سایز بزرگ هیچ تاثیری بر ارتفاع از زمین یا سرعت سنج ندارد و در برخی موارد، ترکیبات نرم‌تری برای افزایش کشش و پیچیدن دارد.

چگونه در ماشین دستی سریعتر شتاب بگیریم؟
:پیشنهاد

افزایش قطر

افزایش سایز لاستیک به این معنی است که لاستیک هایی را با لاستیک های پهن تر و ضخیم تر روی چرخی که اندازه یا بزرگتر از چرخ اصلی شما دارد نصب کنید. به طور کلی، بیشتر برای ظاهر است، زیرا مزایای عملکرد زیادی وجود ندارد. گاهی اوقات ترمز و کشش شما بهبود می یابد، اما مصرف سوخت شما بیشتر کاهش می یابد و سرعت سنج شما ممکن است کم نشان دهد.

اگر لاستیک های بزرگ تری روی خودروی خود قرار دهید چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که یک وسیله نقلیه به صورت نو به فروش می رسد، خودروساز از قبل تایر مناسب با ویژگی ها و عملکرد خودرو را انتخاب کرده است. در کنار چرخ‌ها یا سایز لاستیک‌های اصلی، سازندگان خودرو اغلب گزینه‌های دیگری را برای مشتریان ارائه می‌دهند. این اندازه ها متناسب با خودرو محاسبه شده اند، بنابراین اگر می خواهید اندازه ها را تغییر دهید، توصیه می کنیم دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید.

انتخاب لاستیک نامناسب با اندازه کلی باعث می شود تا لاستیک در حین گردش کردن با گلگیرها تماس بگیرد یا بسیاری از جزئیات دیگر روی خودرو را لمس کند و باعث آسیب شود. خودروها با اندازه لاستیک استاندارد با در نظر گرفتن تعادل بین مصرف سوخت و چسبندگی توسعه داده می شوند. انتخاب چرخ‌های بزرگ‌تر روی خودروها ممکن است راحتی سواری را کاهش دهد، اما انتخاب لاستیک‌های بزرگ‌تر می‌تواند مزایای عملکردی داشته باشد.

مزایای قرار دادن لاستیک های بزرگ روی ماشین شما

کشش بهبود یافته

لاستیک های بزرگتر به معنای الگوی آج بزرگتر است، که همچنین به معنای سطح بالاتری از چسبندگی در شرایط مختلف است. بر اساس تئوری، هرچه لاستیک بزرگتر انتخاب شود، سطح تماس با سطح جاده بیشتر است. بنابراین کشش بهتری را فراهم می کند. به عبارت دیگر، امکان کنترل بهتر خودرو و کنترل فرمان را فراهم می کند. و از آنجایی که لاستیک های بزرگتر دارای دیواره های جانبی پهن تری هستند، توانایی پیچیدن را نیز بهبود می بخشد.

ظاهر بهتر

یکی دیگر از دلایل مهمی که مردم چرخ ها و لاستیک های بزرگ را انتخاب می کنند، بهبود ظاهر خودرو است. لاستیک‌های سایز بزرگ‌تر ظاهری اسپرت به خودرو می‌بخشند و در مواقعی که خودروهای زیادی وجود دارد، آن را از بقیه متمایز می‌کنند.

فاصله تا زمین را افزایش دهید

لاستیک‌های بزرگ‌تر وسیله نقلیه شما را بالاتر می‌برند، که به معنای فاصله بیشتر از سطح زمین است. برخی از افراد هستند که معمولاً در زمین های ناهموار و در شرایط خارج از جاده رانندگی می کنند. بنابراین، برای انطباق با چنین زمین‌هایی و سواری بهتر، چرخ‌ها و لاستیک‌های موجود را برای فاصله بیشتر از سطح زمین جایگزین می‌کنند. می‌توانید از روی سنگ‌های بزرگ‌تر، گل‌های عمیق‌تر عبور کنید، هر چه که قرار است کمی آن را آسان‌تر کند.

Bigger tires on the car

معایب لاستیک های بزرگتر

در حالی که برخی از رانندگان می گویند داشتن لاستیک های بزرگ دارای معایب قابل توجهی است، اما می توان آنها را “معادل” نامید. یک وسیله نقلیه با لاستیک های بزرگ می تواند تحت شرایط خاصی خوب باشد، اما همیشه مناسب نیستند. برخی از معایب لاستیک های بزرگتر:

سوخت بیشتری مصرف می کند

لاستیک های بزرگتر وزن بیشتری دارند و در نتیجه موتور سخت تر از حد معمول کار می کند. لاستیک‌های پهن‌تر می‌توانند مقاومت غلتشی وسیله نقلیه شما را افزایش دهند، به این معنی که ماشین شما باید از قدرت بیشتری برای غلبه بر “اصطکاک” این همه کشش اضافی استفاده کند. در نتیجه مصرف سوخت نیز افزایش می یابد. علاوه بر این، وقتی تایرها بزرگتر هستند، به این معنی است که خودرو باید مقدار بیشتری هوا را بین 20-35٪ حمل کند که وزن مخصوص را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

شتاب پایین

هنگام نصب لاستیک های بزرگ، فرمان کمی سنگین تر از حد معمول به نظر می رسد. تایرهای بزرگتر دارای لاستیک بیشتری خواهند بود، به این معنی که نقطه تماس با جاده بسیار بزرگتری خواهد داشت. وزن اضافی باعث شتاب آهسته می شود. فرمان سنگین باعث سایش جانبی می شود. بنابراین تایرهای بزرگ سریعتر از حد انتظار فرسوده می شوند و باعث می شوند که ترمزهای ضد قفل شما به درستی کار نکنند.

سرعت سنج درست نمایش نمی دهد

فناوری یک وسیله نقلیه با قطعات یا اجزای استاندارد نصب شده در آن هماهنگ است. در هر صورت، در طول فرآیند ارتقاء اجزای خودرو، این فناوری استاندارد ممکن است به درستی واکنش نشان ندهد. از نظر تئوری، اگر لاستیک را به طور قابل توجهی بزرگتر از اصلی تغییر دهید، دورها دقیق نخواهند بود. به این ترتیب لاستیک های بزرگتر روی میزان کیلومترشمار شما تأثیر می گذارد.

در برخی موارد سایز چرخ هم از نظر قطر و هم در عرض افزایش می‌یابد و باعث می‌شود تمام پارامترهای سرعت‌سنج محاسبه‌شده توسط سازنده نادرست باشد، در برخی موارد به راحتی منجر به سطوح تخطی از سرعت می‌شود که خود رانندگان از آن اطلاعی ندارند.

هزینه بیشتر

هزینه لاستیک های بزرگتر بیشتر تر خواهد بود. بین سایز لاستیک ها و قیمت همبستگی بسیار مستقیمی وجود دارد. عامل دیگر مسافت پیموده شده بنزین شما با لاستیک های بزرگتر است، آنها انرژی بیشتری برای چرخاندن آنها مصرف می کنند، و در پایان ، وقتی به پمپ بنزین می روید، هزینه اضافی را پرداخت خواهید کرد.

نکاتی که باید قبل از تعویض تایرهای بزرگتر در نظر گرفته شوند.

اگر می خواهید لاستیک را خودتان عوض کنید، سایز لاستیک را تغییر دهید تا خودرو اسپرت تر و چشم نوازتر به نظر برسد، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

  • به گفته کارشناسان سایز چرخ ها و لاستیک های شما باید معکوس باشد، اگر سایز چرخ را 1 اینچ افزایش دهید باید ضخامت لاستیک را 1 اینچ کاهش دهید. با این حال، نباید در این کار زیاده‌روی کنید، زیرا لاستیک‌ها نازک هستند، چسبندگی آن بسیار بالاست و سیستم تعلیق در مقایسه با طراحی اصلی به درستی عمل نمی‌کند و ایمنی خودرو را بسیار تحت تأثیر قرار می‌دهد. افزایش اندازه توصیه شده توسط سازنده (1 تا 2 اینچ) را دنبال کنید، بنابراین اگر رینگ 16 اینچی دارید، بزرگتر از 18 اینچ نکنید.
  • تعویض لاستیک پهن تر نیاز به محاسبه مجدد نسبت ارتفاع دیواره جانبی به عرض لاستیک دارد تا قطر کلی چرخ در این زمان تغییر زیادی نکند.
  • لاستیک دارای دیواره جانبی نازک تری است که حاشیه کشسانی را کاهش می دهد، اسپرت بودن را با احساس بهتری برای راننده می افزاید، پیچیدن لذت بخش تر است و سیستم تعلیق سفت تر می شود.
  • سایز لاستیک جدید با قطر خارجی که در مقایسه با لاستیک اصلی خیلی بزرگ یا خیلی کوچک است باعث اختلال در سایر سیستم های خودرو مانند سرعت سنج، نشانگر مصرف سوخت، گیربکس اتوماتیک و ترمز ABS می شود.
  • در هنگام تعویض لاستیک علاوه بر پارامترهای سایز، شاخص حداکثر بار و سرعت نیز لازم است. بر این اساس، این دو پارامتر نباید کمتر از لاستیک اصلی باشد.

سخن نهایی

نقش تایرها نه تنها در عملکرد و مصرف سوخت بلکه در توانایی آنها در تحمل بار زیاد است. بنابراین زمانی که تصمیم به تعویض لاستیک می گیرید، به خصوص اگر می خواهید به سایز بزرگتر تغییر دهید. عوامل را در نظر بگیرید و برای انتخاب لاستیک های مناسب به دستورالعمل های دقیق سازنده مراجعه کنید. “آیا می توانم لاستیک های بزرگتر را روی ماشینم بگذارم؟” البته، شما می توانید، اما این توسط کارشناسان خودرو به دلیل خطرات احتمالی توصیه نمی شود.

لیست محصولات منتخب

درحال دریافت محصولات منتخب...

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط

آیا دوربین عقب خودرو به عنوان یک دوربین پشتیبان کافی است؟

این روزها داشتن دوربین عقب خودرو بسیار رایج است. هدف اصلی آن تهیه فیلم ویدئویی در صورت وقوع تصادف است. […]

3 مشکل رایج مربوط به سیستم سوخت

✍ همانطور که همه ما می دانیم، سیستم سوخت بخشی مهم از خودرو است. بدون سوخت، خودروها نمی توانند حرکت […]

جمع شدن رسوبات کربن بر روی سوپاپ ها در موتور ماشین دلایل و نحوه تعمیر

✍ ترکیب گرما، اکسیژن، فشار و هر نوع سوخت (حتی هیزم شومینه شما) رسوبات کربن را ایجاد می کند. یک […]

نحوه تعمیر درب خودرویی که به درستی بسته نمی شود

امروزه درب‌های خودرو یکی از بخش‌های ضروری صنعت خودرو هستند. در واقع، بسیاری از رانندگان انتظار دارند که درهای خودروی […]

پوشش تفلون در مقابل سرامیک: کدام گزینه را برای خودرو انتخاب کنیم؟

✍ انتخاب روکش مناسب برای خودروی خود تصمیمی است که در مقطعی باید اتخاذ کنید. دو گزینه پوشش محبوبی که […]

عیب یابی و تعویض پمپ های سوخت مکانیکی

خودروهای کلاسیک با داشتن پمپ های سوخت مکانیکی استاندارد، قابل اعتماد هستند. بدون شک پمپ سوخت مکانیکی یکی از شناخته […]

آسیب موتور : قبل از اینکه موتور به تدریج خراب شود و دیر شود باید به تعمیر آن بپردازید.

آسیب موتور برای همه رانندگان بدون شک ناراحت کننده است. زمانی که موتور خودروی شما در حال آسیب دیدن است، […]

چگونه در ماشین دستی سریعتر شتاب بگیریم؟

☜ گیربکس خودرو نیروی موتور را به چرخ ها منتقل می کند. دارای دنده های مختلفی برای انجام کارهای افزایش و […]

دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه