7 نکته تعمیر و نگهداری روتین خودرو که باید بدانید و مرتب انجام دهید

7 نکته تعمیر و نگهداری روتین خودرو که باید بدانید

  • 30 اردیبهشت 1402
  • 0 نظر
  • admin

✔ برای اکثرمردم، داشتن وسیله نقلیه ضروری است ، نه تنها برای فراهم کردن وسیله ای برای رفت و آمد روزانه، بلکه در برخی موارد برای انجام اهداف مختلف تجاری نیز ضروری است. اگر از طریق تعمیر و نگهداری مناسب از وسیله نقلیه خود به خوبی مراقبت کنید می توانید طول عمر وسیله نقلیه خود را افزایش دهید. این مقاله برخی از مواردی را که باید در مورد تعمیر و نگهداری معمول خودرو بدانید را فهرست می کند.✔

دفترچه راهنمای خودرورا مطالعه کنید

یکی از کارهای اولیه ای که باید در مورد تعمیر و نگهداری معمول خودرو انجام دهید این است که با دفترچه راهنمای خودرو آشنا شوید. بیشتر اوقات، این وسیله هنگام خرید همراه با خودرو می آید. با این حال، در صورتی که نتوانید نسخه خود را پیدا کنید، همیشه نسخه الکترونیکی آن به صورت آنلاین در دسترس خواهد بود.

در دفترچه راهنمای  خودرو وسیله نقلیه شما وجود دارد که به احتمال زیاد بخش برنامه تعمیر و نگهداری را در آن پیدا خواهید کرد. وقتی صحبت از فاصله زمانی مناسب برای تعویض موارد خاص مانند روغن موتور و فیلتر روغن می شود، باید به اینجا مراجعه کنید. وقتی صحبت از فشار باد لاستیک مناسب خودروتان به میان می‌آید، این همان جایی است که باید به آن نگاه کنید. تا آنجا که ممکن است، توصیه های سازنده مشخص شده در دفترچه راهنمای خودرو را دنبال کنید تا خودروی شما تا زمانی که ممکن است به خوبی کار کند.

لاستیک ها را به صورت دوره ای چک کنید

یکی دیگر از کارهایی که باید از نظر تعمیر و نگهداری معمول خودرو انجام دهید این است که به طور دوره ای لاستیک های خود را چک کنید. به عنوان یک قاعده کلی، مطمئن شوید که لاستیک های خود را به دقت بررسی می کنید، از جمله لاستیک های زاپاس که در صندوق عقب یا پشت خودرو خود دارید. در حالی که ممکن است ایده ای در مورد نحوه اضافه کردن هوا به لاستیک های خود داشته باشید، ممکن است ندانید که باید فشار باد لاستیک را به خوبی حفظ کنید. اینجاست که گیج لاستیک به کار می آید زیرا به شما کمک می کند حواستان باشد که آیا با باد لاستیک مناسب رانندگی می کنید یا خیر.

همچنین ممکن است بخواهید بارها و بارها لاستیک های خود را بچرخانید یا تعویض کنید، به خصوص زمانی که فکر می کنید آج های آنها از قبل فرسوده شده است. حتی اگر لاستیک‌های پیرلی را انتخاب کنید، باز هم باید مطمئن شوید که آن‌ها فشار باد لاستیک‌های مناسبی دارند تا در حین رانندگی از باد کردن جلوگیری شود. انفجار لاستیک می تواند منجر به حوادث ناگوار جاده ای شود. همچنین باید چرخ‌های خود را در طول تعمیر و نگهداری معمول خودرو در یک راستا قرار دهید تا اطمینان حاصل شود که هنگام رانندگی مستقیم، ماشین شما کمی به چپ یا راست هدایت نمی‌شود.

روغن و فیلتر را به طور منظم تعویض کنید

به غیر از لاستیک خودرو، باید روغن و فیلتر خودرو خود را نیز به طور مرتب تعویض کنید. برنامه زمانی توصیه شده اغلب در دفترچه راهنمای خودرو شما ذکر شده است. به خاطر داشته باشید که روغن رگ حیاتی موتور شما است و به عنوان روان کننده ای عمل می کند که تمام قسمت های مهم موتور را روان نگه می دارد. هنگامی که روغن موتور خود را به طور منظم تعویض نکنید، ممکن است آلاینده ها در موتور شما جمع شوند و در هنگام ساییدگی قطعات موتور به یکدیگر باعث اصطکاک شدید شوند.

در بیشتر مواقع بهترین روش در برنامه تعویض فیلتر هوای خودرو، همان زمانی است که روغن موتور خود را تعویض می کنید. در حالی که این تا حد زیادی به میزان رانندگی شما بستگی دارد، تعویض فیلتر هوا چند بار در سال کافی است. مطمئن باشید که بررسی و تعویض فیلتر هوا هزینه بسیار کمی دارد. برعکس، گرفتگی فیلتر هوا می تواند منجر به هزینه های زیادی در مصرف سوخت شود.

مایعات وسیله نقلیه خود را بررسی کنید

به غیر از روغن موتور، باید مایعات ترمز و گیربکس خودرو و همچنین مایع خنک کننده و شیشه شوی خودرو را نیز بررسی کنید. روغن گیربکس را می توان با یک میله اندازه گیری بررسی کرد، در حالی که سطح روغن ترمز، مایع خنک کننده و مایع شستشو را می توان با برداشتن درپوش های هر یک به صورت بصری بررسی کرد. تا حد امکان، مایعات وسیله نقلیه شما باید به خط پرکننده تعیین شده برسد.

فشار صحیح برای لاستیک زاپاس چقدر است؟ و نکاتی برای نگهداری بهتر آن
:پیشنهاد

به شمع ها و تسمه های خود نگاه کنید

همچنین باید برای بررسی شمع ها، تسمه ها و شیلنگ های وسیله نقلیه خود وقت بگذارید. وقتی صحبت از راندمان موتور می شود، شمع ها نقش حیاتی دارند. به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید تا ایده خوبی در مورد اینکه چند وقت یکبار باید شمع های خود را تعویض کنید، داشته باشید. در این صورت، می توانید از تجمع آلاینده هایی که می تواند بر عملکرد موتور شما تأثیر بگذارد، جلوگیری کنید.

همچنین شیلنگ ها و تسمه های مختلفی در محفظه موتور وسیله نقلیه شما وجود دارد که همگی برای عملکرد روان موتور شما حیاتی هستند. اگر هر یک از این شیلنگ ها یا تسمه ها علائمی از ساییدگی و پارگی نشان داد، مطمئن شوید که فوراً آنها را تعویض کنید. به این ترتیب می توانید وضعیت خوب موتور وسیله نقلیه خود را حفظ کنید.

یک بررسی سریع باتری انجام دهید

در حالی که بازرسی باتری اغلب بخشی از تعمیر و نگهداری معمول خودرو است، می توانید روزانه یک بررسی ساده باتری را انجام دهید. در این مورد، باید به دنبال کابل های فرسوده یا ترک در بدنه و همچنین خوردگی یا کثیفی باشید. به محض اینکه تشخیص دادید باتری ماشین شما آسیب دیده است، می توانید آن را تعویض کنید یا توسط یک مکانیک مجرب بررسی کنید.

چراغ ها را بررسی کنید

مانند باتری وسیله نقلیه خود، باید این را نیز عادت کنید که چراغ های خودرو خود را روزانه چک کنید. مطمئن شوید که چراغ‌های سیگنال و چراغ‌های ترمز و همچنین چراغ‌های جلو را بررسی کرده‌اید. به خاطر داشته باشید که قرار گرفتن پشت فرمان خودرویی با چراغ های آسیب دیده می تواندخطرناک  باشد.

وقتی صحبت از تعمیر و نگهداری معمول خودرو می شود، اولین چیزی که باید بدانید این است که با دفترچه راهنمای خودرو آن آشنا شوید. از آنجا، در بازرسی قسمت های مختلف وسیله نقلیه خود، از لاستیک، روغن و سایر مایعات گرفته تا شمع ها و تسمه ها، موقعیت بهتری خواهید داشت. همچنین باید عادت کنید که روزانه یک بررسی سریع باتری یا بازرسی نور انجام دهید. همه اینها برای اطمینان از این است که وسیله نقلیه شما هر بار که آن را برای رانندگی بیرون می آورید در بهترین وضعیت خود قرار دارد و شما را از انواع مختلف حوادث جاده ای ایمن می کند.

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط

آیا دوربین عقب خودرو به عنوان یک دوربین پشتیبان کافی است؟

این روزها داشتن دوربین عقب خودرو بسیار رایج است. هدف اصلی آن تهیه فیلم ویدئویی در صورت وقوع تصادف است. […]

تعویض روغن موتور بر اساس مسافت یا زمان، چه چیزی مهمتر است؟

✔ شما باید روغن موتور را هر 5000 کیلومتر تعویض کنید یا توصیه دیگری برای تعویض روغن موتور هر شش […]

چگونگی تخلیه هوای رادیاتور: 4 روش آسان برای تخلیه سیستم رادیاتور

اگر تا به حال یک رادیاتور نشتی را تعمیر کرده اید، ممکن است از فرایند تخلیه هوا آن ناامید شده […]

نحوه تعمیر درب خودرویی که به درستی بسته نمی شود

امروزه درب‌های خودرو یکی از بخش‌های ضروری صنعت خودرو هستند. در واقع، بسیاری از رانندگان انتظار دارند که درهای خودروی […]

ترموستات از کار افتاده باعث خراب شدن واشر سر سیلندر می شود.

✍ترموستات بخش کوچک اما مهمی از سیستم خنک کننده خودرو شما است. اگر از کار بیفتد، موتور بیش از حد […]

نشانه های خراب شدن سوپاپ برقی گیربکس و نحوه تعویض آن

سوپاپ برقی یک قطعه انتقال است که فشار سیال را کنترل می کند. به عبارت ساده، سوپاپ های برقی گیربکس […]

عیب یابی و تعویض پمپ های سوخت مکانیکی

خودروهای کلاسیک با داشتن پمپ های سوخت مکانیکی استاندارد، قابل اعتماد هستند. بدون شک پمپ سوخت مکانیکی یکی از شناخته […]

انواع لامپ چراغ جلو خودرو

👈لامپ‌های چراغ‌های جلو خودرو بخش مهمی از سیستم روشنایی هر خودرویی هستند. آنها نور لازم را برای دیدن شما در […]

دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه